Pegasus Havayolları

Bir Başarı Hikayesi

Türkiye’de havacılık sektörünü değiştiren ve uçmanın herkesin hakkı olduğuna inanan Pegasus Hava Yolları, 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding'in ortak girişimiyle İstanbul'da kuruldu. Mayıs 1990'da ilk uçuşunu gerçekleştiren Pegasus,2005 yılında ESAS Holding tarafından satın alınmış. Aynı yıl Kasım ayında düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı olarak tarifeli iç hat seferlerine başlayarak Türkiye’de faaliyet gösteren 4. tarifeli havayolu olmuştur. Ali İsmail Sabancı’nın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği şirkette, 2016 yılı Mart ayından beri Mehmet Nane Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Hayata geçirdiği ve Türkiye’de liderliğini sürdürdüğü "low cost modeli" uygulamalarla hava yolu ile yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanan Pegasus, bu vizyonundan hareketle, misafirlerine uygun fiyatlı hava yolu ulaşımını genç filosu ve yüksek zamanında kalkış oranları ile sunmaktadır.

Pegasus, tarifeli uçmaya başladığında yurt içinde 6 noktayla başladığı uçuş ağını bugün yurtiçinde 38, yurtdışında 73 olmak üzere toplamda 41 ülkede 111 noktaya çıkardı. 18 Aralık 2012 tarihinde Airbus firması ile filosuna teslim tarihindeki liste fiyatına göre 12 miyar USD değerinde toplam 100 adet (25 adet ilave uçak opsiyonu ile birlikte, 75 adet yeni uçağı kapsayan Airbus Siparişi) Airbus A320neo ve A321neo tipi yeni uçaklar katmak üzere anlaşma imzaladı. Bu sipariş ile Pegasus, sipariş verdiği tarih itibariyle Türk Sivil Havacılık tarihinde bir seferde verilmiş en büyük siparişe imza atmıştır. Pegasus, iç hatlarda Adana, İzmir, Kayseri, Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Dalaman, Ankara, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Konya, Malatya, Mardin, İstanbul, Samsun, Trabzon, Van, Sivas, Şanlıurfa, Batman, Erzincan, Gazipaşa/Alanya, Kahramanmaraş, Muş, Merzifon/Amasya, Denizli, Nevşehir, Balıkesir/Edremit, Erzurum, Kastamonu, Kars, Ordu-Giresun dış hatlarda ise Köln, Roma, Dusseldorf, Almati, Münih, Priştine, Stuttgart, Kuzey Kıbrıs/Ercan, Berlin, Beyrut, Viyana, Üsküp, Brüksel, Bükreş, Krasnodar, Kopenhag, Marsilya, Paris, ST. Etienne/Lyon, Tiflis, Amsterdam, Londra Stansted, Londra Gatwick, Tahran, Stokholm, Basel, Zürih, Milan - Malpensa, Milan-Bergamo, Kharkiv, Donetsk, Atina, Erbil, Tel Aviv, Bologna, Lviv, Dubai, Belgrad, Saraybosna, Nürnberg, Barselona, Doha, Tiran, Moskova, Frankfurt, Madrid, Kuveyt, Hamburg, Bişkek, Bahreyn, Prag, Cenevre, Mineralnye Vody, Budapeşte, Hurgada, Şarm-El Şeyh, Nice, Oslo, Kutaisi, Bağdat, Eilat – Ovda, Zaporijya’ya ve Bişkek üzerinden Oş, Yekaterinburg ve Novosibirsk, Duşanbe, Delhi ve Urumçi’ye tarifeli seferler ile uçuyor.

Pegasus, misafirlerine keyifli bir seyahat deneyimi yaşatmak için sürekli yeni hizmetler ve ürünler sunmaya devam etmekte. Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde, düşük maliyetli taşıyıcı modelini destekleyen yan gelirleri getiren hizmetleri uygulamaya sokmuştur. Sektördeki büyümesine paralel olarak ailesini de genişleten Pegasus, 10 senelik süre içerisinde 700 kişilik bir ekipten 2015 yılı ilk ay sonu itibariyle 3890 kişilik kocaman bir aileye ulaştı. Uçuş emniyeti ve teknoloji konularında gerçekleştirdiği yatırımlarla misafirlerine ekonomik, güvenli ve tam zamanında seyahat imkanı sunan Pegasus, Türkiye’nin en yeni uçuş eğitim merkezini kurdu. Ayrıca sistemlerinin izlenilebilirliği açısından büyük öneme sahip olan çift yönlü data aktarımını gerçekleştiren Wireless Groundlink End to End Network Solutions sistemini de filosuna entegre eden öncü hava yolu şirketlerinden biri oldu.

Pegasus uçuş ekibi

Pegasus Hava Yolları, Official Airline Guide (OAG) tarafından hazırlanan raporda 2011 ve 2012 yıllarında olduğu gibi 2013 yılında da koltuk kapasitesi açısından tarifeli uçuş gerçekleştiren Avrupa’nın en büyük 25 hava yolu arasında “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havayolu” oldu. Paylarının yüzde 34,5’lik kısmını halka arz ederek 26 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul’da “PGSUS” kodu ile işlem görmeye başlayan Pegasus Hava Yolları; Türkiye’de borsaya kote olan ilk özel havayoludur.

VİZYONUMUZ ; Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider ekonomik havayolu olmak. Liderlik kriterlerimiz: Misafir sayımız, misafir beklentilerini karşılamamız, fiyat politikamız, Pegasus Ailesine kattığımız değer

MİSYONUMUZ ; Havayoluyla yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Pegasus Ailesi, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

EMNİYET POLİTİKAMIZ ; Biz inanıyoruz ki; Emniyet Yönetim Sistemi ancak tüm çalışanların katkısı ile sağlanabilir. CEO’dan başlayarak yönetimin tüm seviyeleri ve tüm şirket çalışanları emniyet performansının en yüksek seviyede gerçekleştirilmesinden sorumludur. Emniyet Yönetimini tüm uygun kaynaklar ile destekleyerek faaliyetlerin emniyetli bir şekilde yerine getirilmesini, etkin emniyet raporlaşmalarının ve iletişimin teşvik edilmesini, bu sayede emniyet anlayışının kurumsal bir kültür olarak gelişmesini sağlayacağımızı, Emniyet yönetimini yöneticilerin ve çalışanların ana sorumluluğu olarak uygulayacağımızı, Tüm personele, yöneticilere ve çalışanlara organizasyon emniyet performansı ve emniyet yönetim sistemi performansımızın yerine getirilebilmesi ve anlaşılır olması için taşıdıkları yükümlülükleri ve sorumlulukları açıkçatanımlayacağımızı, Emniyet risklerinin ortadan kaldırılması veya kabul edilebilir en düşük seviyelere indirilebilmesi için, risk yönetimi raporlaşma sistemi de dahil olmak üzere, risk faktörü tanımlama ve risk yönetimi süreçlerinin oluşturulmasını ve yürütülmesini sağlayacağımızı, Operasyonel olarak kabul edilemez davranışlar olan yasa dışı eylem, ağır ihmal, kasti veya bilerek mevzuat ya da prosedüre aykırı yapılmış bir eylem dışında disiplin cezası uygulamayacağımızı, “Adil Kültürü” uygulayacağımızıve tehlike raporlama sistemi üzerinden emniyet açığı olarak değerlendirilmiş bir durumu rapor eden çalışan hakkında, operasyonel olarak kabul edilemez davranışları içermediği sürece, hiçbir cezai işlem uygulamayacağımızı, Mevzuat, yönetmelik gereksinimleri ve standartlara uyacağımızı ve bunların şart koştuğu gereksinimlerin mümkün olduğu noktalarda üzerine çıkacağımızı, Emniyet stratejileri ve süreçlerini uygulamak üzere gerekli eğitimi almış, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip personelin hazır bulunmasını sağlayacağımızı, Emniyet performansımızın gerçekçi performans göstergeleri ve hedefleriyle kıyaslanarak oluşturulması ve ölçülmesi işlemlerini yerine getireceğimizi, Operasyonlarımızı desteklemek için aldığımız dış kaynaklı sistem ve hizmetlerin emniyet performans standartlarımızıkarşılayacağını, Acil Durum Yönetim Planımızın koordinasyon içinde uygulanması için prosedürler yayınlayacağımızı, ilgili kişilere sorumluluk ve yetki vereceğimizi ve gerekli ekipmanları temin edeceğimizi, Emniyet performansımızı devamlı olarak iyileştireceğimizi, Taahhüt ederiz.

KALİTE POLİTİKAMIZ ; Zorunlu havacılık kuralları ve mevzuatları ile ISO 9001:2008 standardı gerekliliklerine uyum sağlamak, Zamanında kalkış performansını etkileyen tüm tedbirleri alarak güvenli, emniyetli ve verimli uçuşlar gerçekleştirmek, Uçuşlarımızın operasyonel verimliliğini sürekli izleyip iyileştirirken emniyet, güvenlik ve insan faktörleri gerekliliklerinin kalite hedefleri ile eş zamanlı karşılanmasını sağlamak, Ucuz seyahat fırsatı ile misafir memnuniyeti sağlamak, Gerçekçi hedeflerle süreç performansımızı ölçerek süreç sonuçlarımızı iyileştirmek, Şirket bünyesindeki uygulamalarımızın iyileştirilmesi için tedarikçilerimiz ve hizmet sağlayıcılarımız ile olan işbirliğimizi geliştirmek, Aidiyet duygusu olan aile bireyleri takımı oluşturmak ve aile bireylerimiz, misafirlerimiz, ilgili otoriteler ve diğer paydaşlarımız ile açık iletişim kanallarını sürdürmek.

FİLOMUZ ; Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. bünyesinde Toplam 74 Adet uçak mevcuttur. Uçaklarımızdan 64 adeti Pegasus, 7 adeti Izair-İzmir Havayolları A.Ş. ve 3 adeti Pegasus Asia (Air Manas LLC. Co.) adına uçmaktadır.

Güvenli Alışveriş

“Comodo SSL 256 bit Güvenlik ile sayfamızda yaptığınız tüm işlemler şifreli bir şekilde gerçekleştirilir. Hem sayfamız hem de biletleme sistemimiz ayrı ayrı SSL Şifreleme sistemlerine sahip olduğundan sizin için güvenlidir !”

EbiletMerkezi Güvenli mi ?

“3D Secure", Kredi Kartı sahiplerini koruyan bir sistemdir. Biletinizi alırken ödeme aşamasında kredi kartı sahibinin cep telefonuna SMS gönderilir ve sms te gönderilen şifre sisteme girilerek işlem sonlandırılır !”

Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır ?

“Uçak biletlerinizde satış sonrası 7 gün 24 saat 444 2 302 nolu telefonumuzdan destek veriyoruz. Araç Kiralama işlemlerinizde ise Otorento, 444 30 09 nolu telefondan 09.00 - 18.30 saatleri arasında sizlere destek veriyor !”

Satış Sonrası Desteğiniz Var mı ?